Pasjonaci nie muszą przepłacać! Opony do Jawy i Simsona!

Jestem osobą po czterdziestym roku życia, a śmiało mogę powiedzieć, że dużo bliżej jest mi do magicznej liczby, jaką jest pięćdziesiątka! Nie ma więc nic dziwnego, że uczyłem się jeździć na takich maszynach, jak Jawa i Simson, bawiąc się nimi u swojej rodziny, więc doskonale zdaje sobie sprawę, jak wyjątkowe były to motocykle, które dało się naprawić za pomocą szarej taśmy i kawałka drutu. Prawda jest taka, że jedynym elementem, którego nie dało się zastąpić niczym innym, były opony – jednak z tym również dało się poradzić. Przykładem może być łatanie dziur w oponach i zaklejanie dętce.

 

Jak to wygląda dziś?

 

Można śmiało powiedzieć, że młodzi mają od nas o wiele łatwiej, jak samo ja prawdziwi pasjonaci, zajmujący się odbudową tych wspaniałych i wyjątkowych maszyn. Dziś nie trzeba nic łatać, a nowe opony i dętki znajdziemy w każdym sklepie, w którym znajdują się części motocyklowe, pasujące do tych jednośladów. Tego typu opony, nie należą również do drogich, a wystarczy spojrzeć na model opony Heidenau K55, którą znajdziemy również w zestawie z dętką Vee Rubber i fartuchem, w cenie poniżej 150 złotych, a tego typu zestaw, będzie pasował zarówno na przód i tył, więc cały zestaw dobrej jakości i przede wszystkim nowych opon, kupimy poniżej 300 złotych.

 

Jakieś informacje techniczne?

 

Indeks nośności wynosi 46J i 170 kg, przy czym bezpieczna prędkość maksymalna wynosi 100 km/h, jednak nie oszukujmy się, kto przekroczył kiedykolwiek tą wartość, na starych i zużytych oponach? Mogę się założyć, że każdy kto uczył się jeździć na motocyklu, z pomocą Jawy i Simsona, podniesie swoją rękę.

 

Najpopularniejszą średnicą opony, jest 16 cali, więc nie powinniśmy przejmować się, że ciężko będzie znaleźć nam odpowiedni model opony. Szerokość wynosi 2.75, więc domyślamy się pewnie, że jazda na tego typu oponach mimo tuningowego bieżnika K55, nie będzie dla nas w stu procentach bezpieczna, zwłaszcza jeśli zamierzamy bić rekordy prędkości na swojej maszynie i przekraczać standardowe możliwości.